عنکبوت

زهر حشرات و بندپایان حاوی پروتئین‌ها و پپتیدهایی است که می‌توانند به دیواره‌های سلول‌های سرطانی بچسبند. سم مارها و عقرب‌ها هم توان بسته بندی شدن داخل نانو ذرات را دارد و می‌توان از آنها به عنوان یک درمان احتمالی سرطان استفاده کرد.

سرطان در نتیجه جهش در سلول های بدن ایجاد می شود. سلول های جهش یافته با سرعت بالاتری نسبت به سلول های سالم تکثیر شده و مواد مغذی و اکسیژن را از دسترس این سلول های خارج می‌کنند.انواعیاز روشها مثل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی و یا ترکیبی از آنها، برای مهار این بیماری استفاده میشود.دوره های درمانی سخت وطاقت فرسا از یکسو و ازبین رفتن سلولهای سالم و بیماراز سوی دیگر، شیوه های رایج درمانی را پر هزینه و با مضراتی هنگفت کرده است.

مطالعات بر روی اجزاء زهر حشرات و بندپایان نشان می­دهد که پپتاید­هایی که دارای وزن مولکولی پایین هستند در برگیرنده بیشترین وزن مولکولی هستند. از آنجایی که بیشترین تحقیقات بر روی پیپتاید­های که دارای وزن مولکولی بالایی بودند انجام شده ولی بیشترین اطلاعات را از پپتاید های با وزن مولکولی پایین گرفته شده است. داده های به دست آمده از NDBPS به همراه CDNA و RNA-seq بیشترین اطلاعات را در مورد پپتاید های کوچک به ما داده اند. اگر چه چند صد توکسین از عقرب ها شناخته شده است ولی فقط مقدار کمی از  NDBPS شناسایی شده است . در ترکیبات سمی مبوط به گروه NDBPS سیزده تا پنجاه و شش رشته آمینو اسید بزرگ شناسایی شده است. بیشتر ان ها دارای کاتییون ها فعال و ساختار انعطاف پذیری می باشند. آنها در ترکیبات تصادفی کلر در محلول های آبی وجود دارند، اما در هنگام قرار دادن در ۵۰تا۶۰%  محیط های تقسیم غشائی مانند تری فلوئور اتانول آبی وقف داده می شوند. NDBPS که دارای بار مثبت به آسانی با لیپیدهای باردار منفی واکنش نشان می دهند. فرآیند چسبندگی غشائی باعث مقاومت های غشایی و بعضی فعالیت های دیگر می شود. این مکانیزم باعث تغییرات مولکولی و تغییرات بایولوژیکی می شوند. چندین NDBP فعالیت های چند منظوره بدون در نظر گرفتن سلول های هدف نمایش داده می شوند. این در مقایسه با مکانیسم عمل سم با شدت مواجه است، زیرا سموم در برابر گیرنده های خاص (کانال های یونی) از اهداف بیولوژیکی خاص هدف قرار می گیرند. چندین فعالیت مرتبط در مورد NDBP مشخص شده از جمله ضد باکتری، ضد قارچی، سیتولیتیک، ضد ویروسی، ضد مالاریو، ضد سرطان و فعالیت های ایمنی مورد استفاده است. این کشف NDBP را بسیار جالب و امیدوار کننده قرار داده است. در نهایت، ما فعالیت های متنوعی را که برای اجزای سم اسکورپیان گزارش شده است، می توانیم برای طراحی و توسعه داروهای جدید دارویی توضیح دهیم. مولکول هایی که نامزدهای مهم و امیدوار کننده ای را تشکیل می دهند، به ویژه تحت پوشش قرار می گیرند.

خواص درمانی زهر زنبور عسل بدون بررسی علمی

زهر زنبور از قدیم الایام در طب سنتی برای مداوای انواع مختلف رماتیسم مورد استفاده قرار گرفته است. هرچند زهر انواع مختلف زنبور عسل اندکی فرق می کند، گزارشاتی از مداوای موفقیت آمیز رماتیسم با زهر وجود دارند.فواید مورد استفاده آن برای انسان و حیوانات به زمان های خیلی قدیم مربوط است. معالجات زهر زنبور اغلب همراه با تغییراتی در روش زندگی، تغذیه یا تغییرات دیگری هستند که ممکن است برای بعضی مفید باشد.

آزمایشات درمانی اغلب در کشورهایی که دارای روشهای کم تجربه هستند انجام می شود تا آزمایشات اصولی دشوار، ولی استاندارد معالجه در کشورهای غربی کمتر تجربه شده است. بسیاری از معالجات موفقیت آمیز بعد از آنکه روشهای درمانی یا جراحی متداول به ثمر نرسیده بودند، صورت گرفتند.

امراض و مسائلی که بوسیله بیماران یا پزشکان گزارش گردیده اند و با درمان زهر زنبور بهبود یا شفا یافته اند در جدول زیر ذکر می گردند. این جدول تأیید یا پیشنهادی برای معالجات نمی باشد. گزیدگی هرگز نباید آزمایش گردد، مگر اینکه حساسیت نیش وجود داشته باشد.

لیست بیماری ها و شفا یافته ها براساس گزارشات غیر مستند
ورم مفاصلالتهاب حفره با دیواره های صاف بین دو سطح متحرک برای تقلیل اصطحکاکسندرم قبل قاعدگی
بیماری صرعصدمات رباطورم پستان
برخی نمونه های سرطانگلو درددرد مزمن
سر دردکم خونیکاهش قابلیت انعقاد خون
مویرگ ها و سرخرگ هاکلسترولاعصاب
بیماریهای سینوسیشریان های داخلیسخت شدن بافت ها
التهاب عصبیعفونت مهرهدرد اعصاب
التهاب مفاصل یا بافت های آنهاعفونت و ورم مفاصلدرد اعصاب
درد عضلاتالتهاب ماهیچه هامالاریا
زخمهایی که به کندی بهبود می یابندلخته شدن خونزخمهای گرمسیری
التهاب چشمسرطان موقتیالتهاب غشاء چشم
حیواناتسلولهای مخصوص که در برخی حیوانات بصورت کریستال در می آیندآسم، تنگی نفس

خواص درمانی زهر زنبور عسل مبتنی بر مدارک علمی

طی ۷۰ سال گذشته، متجاوز از ۱۷۰۰ نشریه علمی درمورد ترکیب و اثرات مختلف زهر زنبور در حیوانات و انسان منتشر گردیده اند. قسمت عمده آنها از اروپای شرقی و اسیا می باشند. اکثر آنها روی نمایش مستقیم محل، اثرات فیزیولوژیکی ترکیبات خاص مانند تخریب غشاء، سمیت یا تحریک و جلوگیری از عکس العمل های آنزیمی تمرکز دارند. این موضوع به میزان زیادی درک ما را از فرآیندهای پس از نیش زدن و ترکیبات زهر و واکنش های مربوط به آلرژی را افزایش داده است. یک بررسی با زهر زنبور روی سگ ها نشان داد که میلیتین و آپامین، کورتیزول پلاسما را افزایش می دهد. این موضوع پیشنهاد می کند که بسیاری از اثرات درمانی زهر زنبور ممکنست به علت تحریک آنزیم و دستگاه ایمنی بدن بطریقی شبیه به کورتیزون مؤثر واقع شود. کورتیزون در مداوای بسیاری از درد ها بکار رفته است، اما به دلیل داشتن اثرات جانبی قوی و نامطلوب شناخته شده است.

اثرات ضد تورمی زهر زنبور عسل بیشتر از همه مورد مطالعه قرار گردیده و مکانیسم های مختلف به طور مکرر در بروشورهای علمی شرح داده شده است. ترکیبات زهر برای بیماران صرعی مفید نشان داده شده است. ارزش حفاظتی زهر زنبور و ملیتین در برابر اثرات کشنده یا مضر اشعه ایکس بررسی گردیده است. هرچند بسیاری از نتایج امیدوار کننده هستند، هیچگونه بررسی بالینی جهت تأیید آزمایشات استفاده از کارائی آن مورد قبول موسسات پزشکی غرب انجام نگرفته است. معهذا بیشتر پزشکان عکس العمل های بیماران داری حساسیت نسبت به زهر زنبور را آزمایش می کنند. اخیراً بعد از کوشش های طولانی به وسیله انجمن زنبور درمانی امریکا و اعضاء آن، علاقه مندیهایی به وسیله موسسات ملی در چند کشور اروپای غربی و امریکا نسبت به آزمایشات بالینی در مورد درمان توسط زهر زنبور نشان داده شده است.

This post is also available in: English

error: Content is protected !!